Cum Sărbătorim Anul European al Patrimoniului Cultural

Etwinning este platforma online creată de Comisia Europeană care încurajează școlile din Europa să elaboreze proiecte educaționale prin care elevii își formează și își dezvoltă competențe în domenii diverse.

Cum Sărbătorim Anul European al Patrimoniului Cultural

Parlamentul European a desemnat anul 2018 ‘Anul European al Patrimoniului Cultural’. Colegiul National ‘Mihai Viteazul’ București a inițiat un proiect de parteneriat pe această temă la care au participat mai multe licee și colegii din România care poartă numele de Mihai Viteazul.

Proiectul a fost coordonat de prof. Niculina Chiper de la CNMV București și s-a desfășurat pe o perioadă de un an. Etapele și obiectivele proiectului au evidențiat valoarea patrimoniul cultural care contribuie la consolidarea sentimentului de apartenență la un spațiu european comun care trebuie păstrat pentru generațiile următoare și a cărui protejare ne implică pe toți.

Colegiul ‘Mihai Viteazul’ Ineu  a fost partener în acest proiect. Cleopatra Ardelean, Veniamin Iga și Angelica Grăjdănescu sunt profesorii care au colaborat la realizarea proiectului împreună cu următorii elevi: Ștefan Faur cls. a IX-a A, Oana Șofrag, Antonia Toader, Petronela Hopitea, Denisa Popa, Mihaela Rusu cls. a X-a C, Dariana Cozma, Emanuela Badea, Luiza Hălmăgean și Raul Burcă cls. a XI-a C.

Rezultatele proiectului s-au concretizat în diplome de participare, broșuri online, postere și videoclipuri prin care colegiul și orașul nostru au fost promovate la nivel național.

Dariana Cozma, cls. a XII-a C

Clasa a X-a C

Clasa a XI-a C

Cum sărbătorim Anul European al Patrimoniului Cultural