De la Teorie la Practică

A treia mobilitate a proiectului De la Teorie la Practică’ a avut loc în orașul Modica din Italia în perioada 6-12 Octombrie 2019. Colegiul Mihai Viteazul Ineu a fost reprezentat de profesorii Cleopatra Ardelean și Cristina Preda și de elevii Tara Tripa, Ariana Țole, Gabriela Tulcan, Marius Țolea, Alexandru Ciocan, Dacian Căldăraș, Alexandru Ioan și Alexandru Vid.

De la Teorie la Practică

În timpul acestei mobilități elevii din România împreună cu cei din Italia, Turcia, Grecia și Portugalia au desfășurat diferite activități prin care și-au dezvoltat competențele solicitate pe piața muncii, precum și cele lingvistice. Agenda mobilității s-a centrat pe ateliere de muncă în echipă, vizite de lucru și culturale care au stimulat cunoașterea și autocunoașterea prin activități interactive. Eleva Tara Tripa a prezentat activitățile premergătoare acestei întâlniri care au fost pregătite de echipa României. Piața forței de muncă a fost reprezentată de agenția Randstad care a oferit elevilor consiliere și orientare în vederea găsirii unui loc de muncă. Vizita  de lucru a participanților s-a desfășurat la  fabrica de cafea MOAK, unde procesul de selectare și producere al cafelei a fost prezentat elevilor și profesorilor. Vizita culturală s-a desfășurat în localitatea Siracusa și pe insula Ortegia, unde toți participanții au putut admira numeroase monumente medievale și structuri din perioada elenă și romană. Orașul vechi Siracusa și necropola de la Pantalica au fost înscrise pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO în anul 2005.

Programul Erasmus+ facilitează acumularea experienței prin implementarea de practici inovatoare și obținerea competențelor interculturale în urma participării la activități care se desfășoară în diferite state ale Uniunii Europene.