Despre școală

Profil

• Colegiul „Mihai Viteazul” este situat în partea de nord a judeţului Arad, pe valea Crişului Alb şi deserveşte localităţi aflate pe o rază de aproximativ 40 km în jurul oraşului Ineu.

Organizaţie cu structură complexă, pe patru niveluri de învăţământ – preşcolar, primar, gimnazial, liceal teoretic și tehnologic –, şcoala noastră oferă cursuri de zi în următoarele domenii:

Liceu – filiera teoretică

▪ Profil REAL, specializarea matematică-informatică

▪ Profil REAL, specializarea ştiinţele naturii

▪Profil UMAN, specializarea filologie

Liceu – filiera tehnologică

Profilul SERVICII –

 Specializarea ECONOMIC -Calificarea profesională : TEHNICIAN ÎN ACTIVITĂŢI ECONOMICE

 Specializarea COMERȚ-Calificarea profesională : TEHNICIAN ÎN ACTIVITĂŢI DE COMERȚ

Profilul TEHNIC

Specializarea MECANICĂ -Calificarea profesională :TEHNICIAN MECATRONIST

Specializarea ELECTRONICĂ ȘI AUTOMATIZĂRI -Calificarea profesională: TEHNICIAN ELECTRONIST

Învățământ dual

Profilul TEHNIC – Specializarea MECANICĂ -Calificarea profesională: mecanic echipamente hidraulice şi pneumatice

Misiunea şcolii noastre constă în a oferi tinerilor din zona oraşului Ineu şansa unei educaţii echitabile atât în ceea ce priveşte pregătirea profesională, cât şi din perspectiva dezvoltării personale.

Absolvenţii noştri trebuie să se poată integra cu succes pe piaţa europeană a muncii şi să fie capabili de a-şi continua formarea pe tot parcursul vieţii, dând dovadă de toleranţă, spirit de echipă şi discernământ.

Valorile cultivate în instituția noastră sunt: curajul, înțelepciunea, integritatea și onestitatea, perseverența respectul și responsabilitatea.

Absolvenții Colegiului „Mihai Viteazul” din Ineu trebuie să fie tineri capabili de a se autoevalua corect, să se autodepășească, să gândească independent să își planifice eficient și corect cariera, să își cunoască drepturile și obligațiile, să aibă abilități de comunicare.