Gaspar Marcel

Școala bună cu Biserica împreună.

Elevii claselor I -IV de la Colegiul Mihai Viteazul din Ineu,coordonați de profesorul de religie,Marcel Gaspar în perioada 18-25.Februarie 2019. au frecventat in grupe organizate Biserica Sfinții Arhangheli Mihail si Gavril din Ineu,Protopopiatul Ineu, unde au pus in practică Sfânta Taină a Spovedaniei,urmare a discuțiilor purtate la ora de religie.
În dimineața zilei de 28.Februarie.2019.când Biserica praznuieste pe Sfântul Cuvios Ioan Casian si Gherman,din Dobrogea,elevii însoțiți de învățătoarele:Bodega Adina,Popa Valeria,Oală Paula,Farcas Ancuta,Lasc Rodica, Munteanu Lavinia si de profesorul Gaspar Marcel,au participat la Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de părintele paroh Adrian Zaha,cel care a săvârșit si Sfânta Taină a Spovedaniei in perioada mai sus menționată.
La momentul rânduit in cadrul slujbei au rostit cu multă emoție rugăciunea Tatăl Nostru,spre bucuria noastră.
S-au împărtășit cu Sfintele Taine peste 100 de elevi,după care au continuat activitatea la clasă,multumind Lui Dumnezeu pentru darul primit prin Sfintele Taine.

Pr.Adrian Zaha.